اینستاگرام آپارات یوتیوب

انواع توالت فرنگی (0 تا 100 آنچه باید قبل از خرید بدانید)

یکشنبه, 22 مرداد 1402

684 نفر 0 نظر
انواع توالت فرنگی (0 تا 100 آنچه باید قبل از خرید بدانید)

این روزها انواع مختلفی از توالت فرنگی در بازار وجود دارد که هر کدام از نظر طراحی، مدل، نوع سیستم تخلیه، ابعاد، نحوه نصب و ... با هم متفاوتند و تشخیص اینکه کدام یک می تواند برای شما مناسب باشد، دشوار است. البته اگر اطلاعات کاملی از انواع این محصولات داشته باشید، انتخاب یک توالت جدید برای سرویس بهداشتی می تواند یک تجربه فوق العاده ای برای شما باشد. ما در این مطلب از مان نو علاوه بر معرفی انواع توالت فرنگی در مورد نکات مهمی را که در انتخاب و خرید انواع توالت فرنگی باید در نظر بگیرید، صحبت خواهیم کرد.

 

 

معرفی و بررسی انواع توالت فرنگی

توالت های فرنگی بر اساس مدل و نحوه نصب، سیستم فلاش تانک، استحکام و ... دسته بندی می شوند. هر یک از این طبقه بندی ها دارای مزایا و معایب منحصر به فرد خود هستند که در ادامه به بررسی انها می پردازیم.

 

انواع توالت فرنگی بر اساس مدل و نحوه نصب

توالت فرنگی یک تکه

این نوع توالت فرنگی که معمولا در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد، به آسانی نصب می شود. تمیز کردن و نگهداری از آنها بسیار آسان است زیرا دسترسی به مناطق سخت وجود ندارد. توالت فرنگی های یک تکه معمولا کوچکتر از دیگر سبک های توالت فرنگی هستند، پس اگر فضای جمع و جور دارید، این سبک توالت می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. هر چند به دلیل ساختار ارگونومیک آن، از توالت فرنگی های دو تکه قیمت بالاتری دارند.

 

توالت فرنگی یک تکه

 

توالت فرنگی دو تکه

این مدل رایج ترین سبک توالت فرنگی است که بیشتر برای مکان های تجاری و مسکونی در نظر گرفته می شود. این محصول همانطور که از نامش پیداست دارای یک کاسه و مخزن آب جداگانه است. توالت فرنگی های دو تکه مقرون به صرفه و فوق العاده بادوام هستند اما تمیز و ضدعفونی کردن آنها دشوار است.

 

توالت فرنگی دو تکه

 

توالت فرنگی دیواری

به توالت فرنگی دیواری وال هنگ نیز می گویند. آنها شیک و مدرن هستند و نشیمن بهتری دارند. مخزن آب این توالت فرنگی روی دیوار نصب می شود که هم فضای کمتری اشغال کرده و هم صدای کمی تولید می کند و برای ساختمان های آپارتمانی بسیار مناسب است. توالت های دیواری به راحتی تمیز می شوند، ارتفاع آن ها قابل تنظیم است و نسبت به مدل های دیگر مصرف اب کمتری دارند. با تمام این مزایا، نصب آنها سخت است و نیاز به نصب و لوله کشی حرفه ای دارد و این بر هزینه توالت های دیواری می افزاید.

 

توالت فرنگی دیواری

 

توالت فرنگی پشت به دیوار

اگر به دنبال توالت فرنگی مدرن تر هستید، این انتخابی است که باید در نظر بگیرید. توالت های فرنگی پشت به دیوار ظاهری مینیمالیستی دارند، جای کمی می گیرند و تمیز کردن و نگهداری آنها نسبتا آسان است. همانطور که از نام آن پیداست، کاسه توالت مستقیماً روی دیوار ثابت می شود در حالی که مخزن داخل دیوار یا یک محفظه سفارشی پنهان است. در مقایسه با توالت های دیواری، توالت های پشت به دیوار هزینه کمتری و نصب راحت تری دارند.

 

توالت فرنگی پشت به دیوار

 

انواع توالت فرنگی بر اساس سیستم تخلیه

ویژگی اصلی توالت فرنگی، سیستم تخلیه آن است. بیایید نگاهی به رایج ترین سیستم های تخلیه توالت فرنگی بیندازیم تا بتوانید در مورد عملکرد آنها بیشتر بدانید. اگرچه تفاوت‌های آنها قابل مشاهده نیست، اما مسلماً مشخص‌ترین ویژگی آنهاست. توالت فرنگی از نظر تنوع سیستم تخلیه به چهار دسته آبشاری، گردابی، واترجت و توربوجت تقسیم بندی می شود.

1. سیستم تخلیه آبشاری

سیستم آبشاری یا ریزشی نوع قدیمی تخلیه توالت های فرنگی است. در این سیستم ابتدا آب با فضای زیاد از مخزن به لبه بالایی کاسه توالت وارد و سپس از سوراخ هایی که زیر لبه توالت بافاصله مشخص قرار گرفته اند، به صورت آبشاری پایین سرازیر می شود. از سیستم تخلیه آبشاری بیشتر در انواع توالت فرنگی دو تکه و وال هنگ استفاده می شود.

مزایا:

 • در این مدل به دلیل ورود و خروج آب با فشار زیاد احتمال گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی و … بسیار نادر و کم است.
 • پاک شدن تمام سطح داخلی کاسه توالت در هنگام ریزش آب

معایب:

 • بالا بودن حجم آب مصرفی در این سیستم بین ۳ تا ۵/۷ لیتر
 • زمان‌بر بودن تخلیه این نوع سیستم نسبت به سیستم‌های دیگر
 • صدای نسبتاً زیاد در هنگام تخلیه

 

توالت فرنگی با سیستم تخلیه ریزشی

 

2. سیستم تخلیه گردابی

در این سیستم ابتدا آب از طریق مجرای ورودی که در زیر لبه های نشیمنگاه قرار دارد وارد توالت فرنگی می شود و سپس همانطور که از نام آن پیداست آب به صورت گردابی در داخل کاسه توالت می چرخد و شستشو انجام می شود. در مرحله آخر آب از خروجی تعبیه شده خارج می شود.

مزایا:

 • نسبت به سیستم تخلیه آبشاری در هنگام تخلیه صدای کمتری تولید می کند.
 • احتمال گرفتگی توالت فرنگی در این سیستم بسیار کم است.

معایب:

 • زمان‌بر بودن این سیستم تخلیه نسبت به سیستم تخلیه ریزشی
 • بالا بودن حجم آب مصرفی در سیستم گردابی

 

توالت فرنگی با سیستم تخلیه گردابی

 

3. سیستم تخلیه واترجت (تک شوتینگ)

یکی از رایج‌ترین و جدیدترین سیستم‌های تخلیه در توالت فرنگی‌های امروزی، سیستم تخلیه واترجت است که با شوتینگ تخلیه را انجام می‌دهد. عملکرد این سیستم ترکیبی از سیستم ریزشی و شوتینگ است. در این سیستم سوراخ هایی در لبه قرار دارند که با ریزش آب دور کاسه را شستشو می‌دهند و سپس آب از کانال به شات که در عمق کاسه قرار دارد هدایت می‌شود و عمل تخلیه با فشار انجام می‌شود.

مزایا:

 • نسبت به دیگر سیستم‌ها به علت مکانیزم شوتینگ، مصرف آب کمتری دارد.
 • تخلیه در زمان کوتاه‌تری و با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • در هنگام تخلیه صدای کمی تولید می کند.
 • قابلیت سیستم دو زمانه (حجم آب کم ‌وزیاد)

معایب:

 • در سیستم واترجت نسبت به دیگر مدل ها امکان گرفتگی توالت بیشتر است.
 • تراز نبودن توالت فرنگی می تواند باعث بروز اختلال در عملکرد آن می‌شود.

 

توالت فرنگی با سیستم تخلیه واترجت

 

سیستم تخلیه توربوجت (سه شوتینگ)

پیشرفته‌ترین و بهترین سیستم تخلیه، توربوجت است که به دلیل استفاده از مکانیزم شوتینگ ریم جت برای عمل تخلیه، مشابه سیستم واترجت است. البته با این تفاوت که در مدل واترجت ریزش آب به شکل واش دان و ریزشی است اما در توربوجت ریزش آب نیز به شکل شوتینگ انجام می شود. در سیستم تخلیه توربوجت دو کانال شستشوی ریم‌جت همزمان در بالای کاسه، تعبیه شده است. در این سیستم، عمل تخلیه همزمان با دور شویی کاسه و با استفاده از فشار آب قوی از سه کانال ریم‌جت (یک عدد در عمق کاسه و دو عدد در بالای کاسه) انجام می‌شود.

مزایا:

 • در این سیستم عمل تخلیه با سرعت بیشتری انجام می شود.
 • عمل تخلیه در این سیستم به دلیل مکانیزم شوتینگ در مدت‌زمان کمتری حدودا ۵ ثانیه انجام می شود.
 • در مقایسه با دیگر مدل‌ها حجم آب مصرفی کمتری دارد.

معایب:

 • سیستم تخلیه توربوجت امکان گرفتگی لوله نسبتاً زیاد است.
 • در صورت عدم نصب درست توالت امکان اختلال در عملکرد تخلیه وجود دارد.

 

توالت فرنگی با سیستم تخلیه توربوجت

 

انواع توالت فرنگی بر اساس خودشور

توالت فرنگی‌ها یا ساده هستند یا بیده دار که امروزه انواع توالت فرنگی ها به سیستم بیده و یا خودشور فرنگی مجهز می باشند. در این نوع توالت فرنگی ها وسیله‌ای روی توالت نصب شده و با پاشیدن آب کار شستشو را انجام می‌دهد.

1. بیده دستی یا مکانیکی

در این مدل یک لوله پخش کننده آب در انتهای توالت فرنگی قرار دارد که به وسیله باز و بسته کردن اهرم شیر به صورت مکانیکی عملیات شستشو را انجام می دهد. اهرم شیر آب در کنار توالت نصب می‌ شود که فرد می تواند در هنگام استفاده با پیچاندن این اهرم، میزان فشار آب و پاشش آن را تنظیم کند. توالت فرنگی های بیده دار با بیده مکانیکی به دلیل هزینه نگهداری کمتر بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند.

 

2. خودشور اتوماتیک توالت فرنگی یا برقی

در توالت فرنگی های بیده دار دیجیتال، خودشور برقی به عنوان یک دسته در کنار توالت فرنگی وال هنگ یا ساده نصب می‌ شود و با برق کار می‌ کند. روی دسته چند کلید کنترلی وجود دارد و با فشردن کلید شستشو شروع به پاشیدن آب می‌کند و پس از پایان کار، با فشار دادن کلید stop  پاشش آب قطع می‌ شود. بیده توالت فرنگی اتوماتیک دارای امکانات بیشتری از جمله تنظیم جهت پاشش آب و فشار آن و ... می باشد که هر کدام به نوعی این دستگاه را تکمیل کرده اند. کار با این ابزار آسان است و نیازی به اموزش نیست.

نکته: بیده های اتوماتیک و مکانیکی  توالت فرنگی را می توان بر روی تمامی توالت های فرنگی نصب کرد و برای تمامی مکان هایی که توالت فرنگی دارند می توان استفاده کرد.

 

مزایای توالت فرنگی های بیده دار

 • قابلیت استفاده بهینه برای سالمندان، کودکان، بیماران و افراد کم توان
 • عدم استفاده از دست در هنگام شستشو
 •  عدم استفاده از دستمال توالت
 • سهولت استفاده از این وسیله
 • صرفه جویی در مصرف آب

 

توالت فرنگی بیده دار

 

انواع توالت فرنگی بر اساس طراحی نشیمن

1. توالت فرنگی با نشیمن مستطیل

این مدل توالت فرنگی به دلیل نشیمن پهن و بزرگی که دارد برای خانواده هایی که فرد میانسال و پیر در خانه دارند بسیار مناسب است. البته هرچقدر نشستن بر روی این نشیمن راحت است ولی فضای زیادی می گیرد و تمیز کردن ان سخت است.

2. توالت فرنگی با نشیمن بیضی

انواع توالت فرنگی بیضی از مدل هایی با نشیمن مستطیل، کوچکتر است و برای فضاهای کوچک یک انتخاب عالی محسوب می شود.

3. توالت فرنگی با نشیمن دایره ای

این نوع مدل از انواع توالت فرنگی اگرچه فضای زیادی را اشغال نمی کند ولی نسبت به دو مدل بالا کیفیت پایین تری برای نشستن دارد زیرا افراد مجبور می شوند پاهای خود را بیش از حد باز کنند.

4. توالت فرنگی با نشیمن مربع

نشیمن های مربع شکل در حمام های سبک مینیمال رواج بیشتری دارند. آن‌ها مدرن ، نرم و زاویه‌دار هستند، و برای افرادی که می‌خواهند رنگی مدرن به حمام خود اضافه کنند عالی هستند.

 

انواع توالت فرنگی

 

در هنگام خرید انواع توالت فرنگی این نکات مهم را به خاطر بسپارید!!!

اگر قصد دارید یک توالت فرنگی جدید بخرید، در هنگام انتخاب محصول مورد نظر خود حتما به این نکات کلیدی توجه کنید تا از خرید توالت فرنگی جدید خود راضی باشید.

1. قیمت

قیمت و هزینه همیشه یک نگرانی اصلی است. پیشنهاد می کنم مدلی را انتخاب کنید که بتواند نیاز های شما را بر آورده کرده و مصرف آب پایینی داشته باشد. معمولا توالت فرنگی های دو تکه از مدل های دیگر ارزانتر است.

2. اندازه سرویس بهداشتی

قبل از هر انتخابی حتما اندازه سرویس بهداشتی خود را در نظر بگیرید. اگر فضای کمی دارید و کم مصرف بودن توالت فرنگی برایتان مهم است، توالت فرنگی های دیواری بهترین گزینه برای خرید هستند. مدل های دیگر انواع توالت فرنگی برای حمام های با اندازه متوسط تا بزرگ مناسب هستند.

3. ویژگی های راحتی

وقتی صحبت از این فاکتور می شود، در مورد شکل صندلی توالت فرنگی، ارتفاع  و شکل آن صحبت می کنیم. همچنین به اندازه حمام و اینکه چه کسی از توالت استفاده خواهد کرد نیز بستگی دارد. به یاد داشته باشید که کودکان، افراد مسن و کسانی که مشکلات حرکتی دارند نیازهای متفاوتی به توالت فرنگی دارند.

4. بهره وری آب

همچنین مهم است که از خود بپرسید در هر بار شستشو چه مقدار آب توسط توالت فرنگی شما مصرف می شود. برای اینکه بتوانید کم مصرف ترین توالت را داشته باشید، به برچسب های زیر توالت فرنگی دقت کنید یا از فروشنده سوال بفرمایید.

5. سرو صدا

معمولا توالت فرنگی هایی با سیستم تخلیه مدرن و جدید مانند واترجت و توربوجت صدای کمی تولید می کنند.

 

جمع بندی

در این مطلب از مان نو سعی کردم با بررسی انواع توالت فرنگی از نظر مدل و نصب، سیستم های تخلیه و نشیمن و همچنین بررسی مزایا و معایب هر یک از سیستم های تخلیه توالت فرنگی، در انتخاب یک محصول مناسب به شما کمک کنم. انواع توالت فرنگی با سیستم های تخلیه توربوجت و واترجت جدید نه تنها مصرف آب کمی دارند، بلکه صدای کمی نیز تولید می کنند. از شما خواهشمندیم نظر خود را در رابطه با این مقاله و تجربیات شخصی خود در خرید و استفاده از انواع سیستم های تخلیه را برای ما کامنت کرده و با سایر مخاطبان در میان بگذارید. علاوه بر این، برای خرید انواع چینی بهداشتی مانند توالت فرنگی با چهار مدل سیستم تخلیه می توانید با فروشگاه مان نو با شماره 02188618966 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

نظرات (0)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاه شما با موفقیت انجام شد
نام و دیدگاه خود را وارد کنید