اینستاگرام آپارات یوتیوب

با مزایا و معایب شیرآلات توکار آشنا شوید

چهارشنبه, 15 اردیبهشت 1400

74 نفر 0 نظر
با مزایا و معایب شیرآلات توکار آشنا شوید

به‌طورمعمول، صاحب‌خانه‌ها از انعطاف‌پذیری و سلایق متفاوتی برای انتخاب بین شیرهای روکار و شیرهای توکار برخوردار هستند. هرچند برای بسیاری از افراد، تفاوت شیرآلات توکار و روکار را دقیق نمی‌دانند و آن‌ها ممکن است هر آنچه در آن زمان برایشان جذاب‌تر به نظر رسد را انتخاب کنند. بااین‌حال، برای گرفتن یک تصمیم آگاهانه درباره شیرآلات توکار مهم است که جوانب مثبت و منفی آن را تجزیه‌ و تحلیل کنیم و از مزایا شیرآلات توکار، معایب دوش توکار و معایب شیر توکار مطلع شویم. در این مقاله سعی کرده‌ایم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 

شیرآلات توکار

شیر توکار چیست؟

شیرآلات توکار به شیرآلاتی گفته می‌شود که تمامی قسمت‌های تشکیل‌دهنده آن ازجمله لوله‌، دایورتر، اتصالات، کارتریج و غیره از بیرون دیده نمی‌شود و درون دیوار قرار می‌گیرد. در شیرآلاتی توکار تنها دسته شیرآلات روی دیوار و قابل‌دیدن است. این نوع طراحی شیر توکار باعث می‌شود تا فضای بیشتری برای اجرای دیگر دکوراسیون حمام، دستشویی و غیره وجود داشته باشد. ازجمله دکوراسیون‌های روز دنیا از شیر توکار استفاده می‌کنند.

شیر توکار

انواع شیر توکار

شیرآلات توکار می‌توانند انواع متفاوتی داشته باشند و در جاهای متفاوتی ازجمله روشویی کابینتی، حمام، دستشویی یا سرویس بهداشتی استفاده شوند. شیر توکار توالت فرنگی و شیر توکار توالت ایرانی دارای اندازه‌های متفاوتی هستند. حتی نوع توالت فرنگی و مدل آن می‌تواند در انتخاب نوع شیر توکار مختص به آن نقش داشته باشد مثلاً توالت فرنگی وال هنگ نیاز به شیر توکار مختص به خود دارد.

شیرالات توکار

 

معایب شیر توکار چیست؟

 • نصب شیر توکار در مقایسه با شیر روکار سخت‌تر و تخصصی‌تر است و حتماً نیاز به تکنسین لوله‌کشی و نیروی ماهر دارد.
 • نصب شیر توکار مستلزم صرف زمان بیشتری است.
 • هزینه نصب و اجرا شیر توکار نسبت به شیر روکار بالاتر است.
 • ازآنجایی‌که این شیرآلات درون دیوار قرار می‌گیرند نصب و راه‌اندازی آن‌ها سخت‌تر و هزینه‌برتر و تخصصی‌تر است.
 • همچنین در خانه‌های قدیمی ممکن است شما نیاز به خراب کردن قسمتی از دیوار برای نصب شیر روکار و لوله‌ها و اتصالات آن دارید. این مسئله در خانه‌های قدیمی مستلزم زمان، هزینه اضافی برای شما خواهد بود
 • تعمیرات شیر توکار سخت است.
 • شیر توکاری که نشت می‌کند، می‌تواند به‌راحتی توسط شما در زمان کمی تعمیر شود اگر دانش مقدماتی در زمینه لوله‌کشی داشته باشید اما در مورد شیر توکار مسئله کاملاً متفاوت هستند. برای تعمیر شیرهای نصب‌شده داخل دیوار، ممکن است لازم باشد قسمت‌های خاصی از دیوار را بردارید. در حقیقت، ممکن است بخش‌هایی از دیوار وجود داشته باشد که درنتیجه نشتی در داخل دیوار، نیاز به تعمیر داشته باشند و معمولاً نمی‌توان متوجه این آسیب شد تا زمانی که به‌طور قابل‌توجهی آشکار شود. ماهیت کل این داستان این است که تعمیرات معمولاً توسط لوله‌کش انجام می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا هزینه نگهداری شیرهای توکار افزایش یابد. اگر شیر توکار شما دچار زنگ‌زدگی، خرابی یا نشتی آب شود شما ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید مخصوصاً اگر خرابی مختص به قسمت‌های نصب‌شده در دیوار باشد. در این صورت اول تشخیص جای خرابی بسیار مشکل است و دوم برای تعمیرات مجبور خواهید شد تا قسمتی از دیوار را خراب کنید تا بتوانید به قسمت‌های شیرآلات دسترسی داشته باشید و آن را تعمیر کنید. این مسئله هم‌زمان زیادی می‌طلبد و هم هزینه بالایی دارد. هرچند اگر قسمت خارجی شیرآلات توکار شما خراب شوند تعمیر آن‌ها راحت‌تر است. البته برخی از انواع شیرهای توکار دارای محفظه خاصی هستند و برای تعمیر نیازی به تخریب دیوار ندارند.
 • نصب شیرهای توکار نیازمند فضای اضافی در دیوار است بنابراین در دیوارهایی کم‌عمق امکان نصب تجهیزات این شیرها وجود ندارد.
 • آسیب به دیوارها در صورت خرابی لوله‌ها، نشتی آب و شیر توکار وجود دارد. البته در برخی انواع شیرهای توکار از صفحه فلزی نگهدارندِ و لاستیک دیافراگم برای جلوگیری از نفوذ آب هنگام خرابی به دیوار استفاده می‌شود ولی این مسئله صد در صد نیست.
 • تمامی معایبی که بیان شد در مورد معایب دوش توکار هم صدق می‌کند.

 

معایب شیر توکار

 

مزایای شیر توکار  و دوش توکار چیست؟

 • شیر توکار در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر هستند چون شامل یک‌لایه محافظ هستند که باعث دوام بیشتر و افزایش عمر آن‌ها می‌شود.
 • شیر توکار نسبت به شیر روکار زیبایی بیشتری دارد و تأثیر مثبتی در داشتن یک دکوراسیون شیک، خاص و لوکس خواهند داشت.
 • شیرآلات توکار برای محیط‌های کوچکی که شما فضای کافی ندارید مناسب‌ترند چون قسمت اعظم از تجهیزات آن‌ها در داخل دیوار تعبیه می‌شود.
 • تمیز کردن این شیرآلات بسیار راحت‌تر از شیرآلات روکار است.
 • شیرآلات توکار در کاهش مصرف آب مؤثر هستند.

مزایای شیر توکار

 

 • تمامی مزایای یادشده ازجمله مزایای دوش توکار هم محسوب می‌شوند. علاوه بر آن از مزایای دوش توکار و شیر توکار در حمام می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود. دوش‌های توکار آسان تمیز می‌شوند.
 • همچنین ازآنجاکه تجهیزات دوش توکار داخل دیوار نصب می‌شود، معمولاً فضای بیشتری برای شما فراهم می‌کند، خصوصاً در قسمت بالای وان در حمام این مسئله برای شما خوشایند است. شما می‌توانید از این فضا به‌عنوان مکان قرار دادن روغن و لوسیون بدن، شامپو، صابون، پد اسکراب و غیره بهره بگیرید.

 

دوش توکار

دوش توکار

 

روش نصب شیر توکار


نصب شیرآلات توکار ازنظر کلی با شیرآلات روکار مشابه هست هرچند ممکن است در برخی از تنظیمات به علت داشتن موارد و ویژگی‌های خاص برخی از قسمت‌های نصب شیرآلات توکار از شیرآلات روکار متفاوت شود ولی در کلیات این دو نصب مشابهی دارند؛ اما این مسئله را در نظر داشته باشید که نصب شیرآلات مخصوصاً شیرهای توکار امری تخصصی است و باید توسط تکنسین ماهر صورت پذیرد شود
یکی دیگر از مواردی که باید هنگام نصب شیر توکار در نظر بگیرید نقشه و مدل فرایندی لوله‌کشی است. همه لوله‌ها و اتصالات آن‌ها باید پشت پوشش دیوار و توکار نصب شود لذا داشتن نقشه لوله‌کشی در این مورد بسیار ضروری است.


نکات مهم هنگام خرید شیرآلات توکار


در این قسمت به برخی از نکات به‌عنوان راهنمای خرید شیر توکار اشاره‌کرده‌ایم. کیفیت مغزی شیرآلات توکار در دوام و کارایی آن اهمیت زیادی دارد. عدم توجه به این مسئله ممکن است باعث بروز نشتی و هزینه‌های تعمیر بعدی باقیمت گزاف شوید. چراکه این شیرآلات توکار هستند و تشخیص، تعمیر و عیب‌یابی آن‌ها برای شما ممکن است موجب صرف زمان و هزینه بیشتری نسبت به شیرآلات روکار گردد. همچنین بهتر است قسمت‌ها، اجزا و متعلقات شیرآلات توکار را از یک برند بخرید.

 

تفاوت شیر توکار با روکار

 

قیمت شیر توکار


قیمت شیر توکار تفاوت محسوسی با روکار ندارد. قیمت‌های هر دو نوع شیر به برند و تجهیزات آن وابسته است

 

اشتراک گذاری

نظرات (0)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال دیدگاه شما با موفقیت انجام شد
نام و دیدگاه خود را وارد کنید